Omron G5V-1 Series
Ultra-miniature at 12.5 × 7.5 × 10 mm (L × W × H)
- Wide switching power of 1 mA to 1 A.
- High sensitivity: 150 mW nominal coil power consumption.
- Fully-sealed construction offering environment resistance.
- Conforms to FCC Part 68 requirements for coil to contacts. (1,500 V, 10 × 160 µs)
- Models for ambient temperatures up to 90°C added to series.
| Item information | Value |
|---|---|
| GTIN: | 602728312801 |
| Category: | Signal Relays |
| Supply voltage: | 12V DC |
| switching voltage (max): | 125 VAC / 60 VDC |
| switching current (A): | 1 A |
| Contact Form: | 1 Wechsler |
| operating temperatur (°C): | -40 / +70 °C |
| Manufacturer series: | G5V-1 - Omron |
| Shipping weight: | 0,0022 kg |
OMRON ELECTRONICS GmbH, Elisabeth-Selbert-Str. 17, 40764 Langenfeld, Nordrhein-Westfalen, Deutschland, info_de@omron.com, https://industrial.omron.de/de/contact/omron
