MR-GT2P-TR2 - Monitoring relay
Monitoring of motor temperature
- Single function monitoring relay (motor temperature monitoring)
- Test functions: built-in test/reset button, connection of external reset button (optional)
- Supply via supply transformer TR2
- Output: 2 changeover contacts (2 changeover contacts)
- Industrial cover, width 22.5 mm
- Direct mounting on 35 mm top-hat rail according to EN 60715
| Item information | Value |
|---|---|
| GTIN: | 5900005014222 |
| HAN: | 2613067 |
| Supply voltage: | 12V bis 400V AC |
| switching voltage (max): | 250 VAC |
| switching current (A): | 5 A |
| Contact Form: | 2 Wechsler |
| operating temperatur (°C): | -25 / +55 °C |
| Manufacturer series: | MR - Relpol |
| Protection class (IP): | IP20 |
| continuous operating voltage max.: | 400 V |
| Rated power input: | 2,0 VA / 1,5 W |
| Overvoltage category: | III |
| Rated surge voltage: | 4000 V |
| Shipping weight: | 0,1000 kg |
RELPOL S.A., ul. 11 Listopada 37, 68-200 Zary, Polen, relpol@relpol.com.pl, https://www.relpol.pl
Responsible person according to GPSR
RELPOL S.A., ul. 11 Listopada 37, 68-200 Zary, Polen, relpol@relpol.com.pl, https://relpol.com.pl
