NEED - programmable relay
Relpol - NEED-12DC-01-08-4R
- Programmable relays without display
- exceptional simplicity of programming in language LAD and STL - see Datasheet page 5
- 8 inputs: AC or DC voltages
- 4 outputs: relay
- LED signaling the status of the relay and inputs/outputs
- Cooperation with communication modules NEED-MODBUS
- Mounting on 35 mm rail mount or on panel mounting
- Control of applications - see Datasheet page 6
- Compliance with standards EN 61131-2, EN 50178
| Item information | Value |
|---|---|
| GTIN: | 5900005188435 |
| HAN: | 856567 |
| Category: | PLC Programmable Relays |
| Supply voltage: | 12V DC |
| switching voltage (max): | 250 VAC |
| switching current (A): | 10 A |
| Contact Form: | 4 x 1 NO (4PST-NO) |
| Manufacturer series: | NEED - Relpol |
| Rated load AC: | 10 A / 250 VAC |
| Rated load DC: | 0,5 A / 24 VDC |
| Advertisement: | LED lights |
| number Inputs: | 8 inputs |
| number Outputs: | 4 outputs |
| Shipping weight: | 0,3000 kg |
RELPOL S.A., ul. 11 Listopada 37, 68-200 Zary, Polen, relpol@relpol.com.pl, https://www.relpol.pl
Responsible person according to GPSR
RELPOL S.A., ul. 11 Listopada 37, 68-200 Zary, Polen, relpol@relpol.com.pl, https://relpol.com.pl
