RM12 Series Relpol
- DC coils - of up to 60 V DC, insulation class F: 155 °C
- CTI 250
- Reinforced insulation
- For PCB
- Terminals: 3,2 mm for version 1 CO,
- 5,04 mm for version 1 NO
- Compliance with standards: EN 61810-1, EN 60730-1, EN 60335-1, UL 508, CSA 22.2 No.14-95
| Item information | Value |
|---|---|
| GTIN: | 5900005221354 |
| HAN: | 862393 |
| Category: | Miniature Relays |
| Supply voltage: | 24V DC |
| switching voltage (max): | 250 VAC |
| switching current (A): | 8 A |
| Contact Form: | 1 Wechsler |
| operating temperatur (°C): | -40 / +85 °C |
| Manufacturer series: | RM12 - Relpol |
| Shipping weight: | 0,0140 kg |
RELPOL S.A., ul. 11 Listopada 37, 68-200 Zary, Polen, relpol@relpol.com.pl, https://www.relpol.pl
Responsible person according to GPSR
RELPOL S.A., ul. 11 Listopada 37, 68-200 Zary, Polen, relpol@relpol.com.pl, https://relpol.com.pl
