RM40 miniature Relay Series:
- Very small dimensions High switching capacity up to 5 A or 8 A
- Sealed, for wave soldering and cleaning
- Available special versions: halogen-free
- Applications: for household equipment, office machines, control devices, alarm systems, in industrial control, monitoring systems, industrial controllers
| Item information | Value |
|---|---|
| GTIN: | 4262403040465 |
| HAN: | 2611695 |
| Category: | Signal Relays |
| Supply voltage: | 24V DC |
| switching voltage (max): | 250 VAC |
| switching current (A): | 5 A |
| Contact Form: | 1 Wechsler |
| operating temperatur (°C): | -40 / +85 °C |
| Manufacturer series: | RM40 - Relpol |
| Shipping weight: | 0,0070 kg |
RELPOL S.A., ul. 11 Listopada 37, 68-200 Zary, Polen, relpol@relpol.com.pl, https://www.relpol.pl
Responsible person according to GPSR
RELPOL S.A., ul. 11 Listopada 37, 68-200 Zary, Polen, relpol@relpol.com.pl, https://relpol.com.pl
