RM51 Series - Relpol
- DC coils - of up to 48 V DC
- insulation class F: 155 °C
- For PCB
- Small dimensions
- High switching capacity
- Applications: for household electrical appliance, automation systems, electronic equipment, instrument and meter, telecommunication devi- ces, remote control facilities
| Item information | Value |
|---|---|
| GTIN: | 4262403040496 |
| HAN: | 2614696 |
| Category: | Miniature Relays |
| Supply voltage: | 5V DC |
| switching voltage (max): | 250 VAC |
| switching current (A): | 10 A |
| Contact Form: | 1 Wechsler |
| operating temperatur (°C): | -40 / +85 °C |
| Manufacturer series: | RM51 - Relpol |
| Shipping weight: | 0,0100 kg |
RELPOL S.A., ul. 11 Listopada 37, 68-200 Zary, Polen, relpol@relpol.com.pl, https://www.relpol.pl
Responsible person according to GPSR
RELPOL S.A., ul. 11 Listopada 37, 68-200 Zary, Polen, relpol@relpol.com.pl, https://relpol.com.pl
