RM699B Series:
- Cover width only 5 mm
- Sealed for soldering and cleaning
- Terminals arrangement: vertical version (V) and horizontal version (H)
- Contacts: 1 CO, 1 NO;
- rated load AC1 – 6 A/250 V AC or 0,05 A/30 V AC;
- coils DC; for PCB and sockets
- Applications: for PLC’s, industrial machinery, time relays, counters, temperature adjusters, measurement instruments, office equipment, etc.
- Recognitions, certifications, directives: RoHS,
| Item information | Value |
|---|---|
| GTIN: | 0647052339056 |
| HAN: | 2615475 |
| Category: | Miniature Relays |
| Supply voltage: | 24V DC |
| switching voltage (max): | 400 VAC / 250 VDC |
| switching current (A): | 6 A |
| Contact Form: | 1 Wechsler |
| operating temperatur (°C): | -40 / +85 °C |
| Manufacturer series: | RM699 - Relpol |
| Shipping weight: | 0,0006 kg |
RELPOL S.A., ul. 11 Listopada 37, 68-200 Zary, Polen, relpol@relpol.com.pl, https://www.relpol.pl
Responsible person according to GPSR
RELPOL S.A., ul. 11 Listopada 37, 68-200 Zary, Polen, relpol@relpol.com.pl, https://relpol.com.pl
