RM85 Series Relpol:
- CTI 250
- 5000 V / 10 mm reinforced insulation
- For PCB and plug-in sockets
- AC and DC coils, insulation class F: 155 °C
- Available special versions: with transparent cover
- with the increased dielectric strength of the contact clearance Compliance with standard EN 60335-1
| Item information | Value |
|---|---|
| GTIN: | 5900005021947 |
| HAN: | 604658 |
| Category: | Power Relays |
| Supply voltage: | 230V AC |
| switching voltage (max): | 250 VAC |
| switching current (A): | 16 A |
| Contact Form: | 1 Wechsler |
| operating temperatur (°C): | -40 / +70 °C |
| Manufacturer series: | RM85 - Relpol |
| Shipping weight: | 0,0152 kg |
RELPOL S.A., ul. 11 Listopada 37, 68-200 Zary, Polen, relpol@relpol.com.pl, https://www.relpol.pl
Responsible person according to GPSR
RELPOL S.A., ul. 11 Listopada 37, 68-200 Zary, Polen, relpol@relpol.com.pl, https://relpol.com.pl
