RM87N Series Relpol:
- CTI 250 • Reinforced insulation
- For PCB and plug-in sockets
- AC and DC coils - standard (RM87), DC coils - sensitive (RM87 sensitive), insulation class F: 155 °C
- Available special versions: in transparent cover
- with the increased dielectric strength of the contact clearance Compliance with standard EN 60335-1
| Item information | Value |
|---|---|
| GTIN: | 4262403040274 |
| HAN: | 600181 |
| Category: | Miniature Relays |
| Supply voltage: | 24V DC |
| switching voltage (max): | 250 VAC |
| switching current (A): | 12 A |
| Contact Form: | 1 Wechsler |
| operating temperatur (°C): | -40 / +85 °C |
| Manufacturer series: | RM87N - Relpol |
| Shipping weight: | 0,0140 kg |
RELPOL S.A., ul. 11 Listopada 37, 68-200 Zary, Polen, relpol@relpol.com.pl, https://www.relpol.pl
Responsible person according to GPSR
RELPOL S.A., ul. 11 Listopada 37, 68-200 Zary, Polen, relpol@relpol.com.pl, https://relpol.com.pl
