Omron SS Series
Subminiature Basic Switch
- Offers High Reliability and Security.
- The OMRON's best-selling micro switches of a wide variety from 0.1A to 10.1A.
- A variety of models are available, with operating force ranging from low to high.
- Two split springs ensure a high stability and durability of 30,000,000 operations.
- 1 mm MIN Contact Gap Models available for Interlock applications.
| Item information | Value |
|---|---|
| GTIN: | 602728312894 |
| Category: | micro-switch |
| Contact Form: | 1 Wechsler |
| operating temperatur (°C): | -40 / +85 °C |
| Manufacturer series: | SS - Omron |
| Max. switching load: | 30 VDC / 0.1 A |
| product type: | miniature-switch |
| Max. Operating Force: | 1.47 N {150 gf} |
| actuator: | Hinge lever |
| Shipping weight: | 0,0016 kg |
OMRON ELECTRONICS GmbH, Elisabeth-Selbert-Str. 17, 40764 Langenfeld, Nordrhein-Westfalen, Deutschland, info_de@omron.com, https://industrial.omron.de/de/contact/omron
